Viimasel ajal on hakanud levima väljend "protsendipunkt". Seoses kõiksugu majandusuudiste ja muu taolisega alati miski kukub või langeb nii ja niipalju "protsendipunkti". Kas keegi oskab seletada, kust kohast see väljend võetud on? Miks seda "punkti" sinna vaja on? Miks ei räägita "mu loeng algab 20 minutipunkti pärast", ei osteta poest "250 grammipunkti ühepajatoitu" või ei saada palka "9000 kroonipunkti"? Mida on protsendid meile teinud, et me neile seda "punkti" sappa peame toppima?
5 kommentaari:
Minu tähelepanu juhiti kord, kui ma ei olnud neid punkte lisanud. Lugu on vist selles, et protsenti saab võtta ühe süsteemi piires. Kui võrdleme aga muutusi eri aastatel, siis muutused on tegelikult erinevad. Protsente endid võrrelda ei saa, st muutused pole enam protsentides, vaid protsendipunktides.
Ehk keegi majandusspets oskab paremini väljenduda.
Protsendipunkt on võetud kasutusele selleks, et võimaldada väljendada protsentides hinnatud suuruse muutumist selle näitaja arvulise muutuse võrra, mitte suhtarvu (protsendi) muutuse võrra.
Näiteks:
Oletame, et klassis on võrdselt poisse ja tüdrukuid, s.t. kumbagi 50% klassi õpilaste üldarvust.
Kui nüüd poiste osakaal suureneb 10%, siis on uus poiste osakaal 55%, sest 50%+(10%*50%)=50%+5%=55%.
Kui aga poiste osakaal suureneb 10 protsendipunkti võrra, siis on uus poiste osakaal 60%. Sest 50% + 10%= 60%.
Sama lugu on laenuintressidega. Kui näiteks intress muutub 4%-lt 6%-le, siis suureneb see 2 protsendipunkti võrra, kuid protsentides on kasv 50%.
Loodan, et oli abiks.
suured tänud! sain aru.
Oh, väga informatiivne veebisait sul siin; ma ka just paar päeva tagasi murdsin selle kallal peal.
Krt, oleks mul ka selline "Anonüümne"-nimeline vastuste masin. Et nagu - toksid küsimuse sisse, saad vastuse.
Täname.
sul ongi ju. sa arvad, et see on sinu blog, aga tegelikult on vastustemasin:)
Postita kommentaar