15. veebruar 2006

Cargo-kultused

Uurisin üle-eelmises postituses mainitud cargo teemat põgusalt edasi. Leidisin päris hämmastavaid asju. Melaneesia ja mõnedel teistel Vaikse Ookeani saartel on levinud cargo kultuseks nimetatav nähtus. See nimetus ei austa nähtuse mitmekesisust, kuid sellisena on ta siin, läänes, juurdunud. Tegelikult on muidugi tegemist väga keerulise ja suuri lokaalseid erinevusi omava kultuurivormiga. Lihtsustatult aga on asi nii, et II maailmasõja ajal sõitsid ameeriklased mööda Vaikset Ookeani ringi ja ehitasid siia-sinna saartele oma lennuväebaase. Saartel aga elasid pärismaalased, kellele see oli tihtipeale esimene (põhjalikum) kontakt läänemaailmaga. Nende kiviajas elanud inimeste jaoks oli valge mehe ja tema imelise materiaalse pagasi saabumine muidugi sündmus, mille kummalisust tuli iseloomustada jumalikkuse mõõtmetega.
Tulemuseks on cargo kultused, mille üheks põhiteesiks näib olevat, et cargo oli algselt jumalate poolt melaneeslastele mõeldud, kuid valge mees on selle kuidagimoodi vahelt ära napsanud. Nüüd nad siis ehitavad bambusest ja muust materjalist lennuväljade imitatsioone, koos kookospähklist radarite ja raadiomastidega (!), et meelitada taevast alla transpordilennukeid cargolastiga. Viivad läbi rituaale, kus jäljendavad valge mehe tegevusi, mida nad nägid, kellel jalas botas, kellel markeriga rinnale kirjutatud USA (nagu oli sõduritel). See aitab hoopis teisiti tõlgendada näiteks Eesti turumustlasi, kelle "Blend of America" joped, "Adibas" tossud ja "Sonny" makid on melaneeslastega võrreldes ikka täielik nohu.

Otsing "cargo cult" wikipeedias ja googles annab head lugemist. Soovitan. Loodan tulevikus aega leida ja ka ise asja lähemalt uurida. Teema on tegelikult tugevalt seotud ka iseseisvuspüüete ning koloniaalse pärandiga (loe: on poliitiline, teisisõnu jube keeruliseks aetud), lisaks võis tähele panna mitmeid edasiviivaid niidiotsakesi nagu näiteks "pühak" John Frum (oletatavasti üks mustanahaline USA merejalaväelane - kelle nahavärv melaneeslastele eriti muljet avaldas) jms.

Kommentaare ei ole: